امروز : 25 | شهریور | 1400
معرفی شرکت » تاریخچه

 

صنعت روي زنگان در يك نگاه

 

از میان پروژه های جاری شرکت توسعه معادن در سال 78، باتوجه به وجود ذخایر کالامین در معدن و لزوم کلسیناسیون این ماده معدنی، پیشنهاد ایجاد مجموعه صنعت روی زنگان به مدیر عامل وقت پیشنهاد شد.

با توجه به نوع کالامین معدن انگوران که حاوی سرب کم، روی بالا (38 ≈ 35 درصد) و قابلیت افت حرارتی(28≈25 درصد) بود، لزوم وجود فرآیند کلسیناسیون احساس می شد.

با توجه به اینکه اعمال فرايند كلسيناسيون ( شكستن پيوند ZnCO3 به ZnO و CO2 تحت حرارت °800C ) بر روي اين ماده معدني ، موجب افزايش عيار تا حدود 50 درصد مي گردد اين فرايند در مقايسه با روش تغليظ مرطوب بسيار ساده تر و ارزانتر ارزيابي ميشود .

از اين رو بود كه در دي ماه سال 78 ، كلنگ زني و عمليات اجرائي احداث كارخانه توليد كنسانتره روي آغاز گرديد . قرارداد احداث كارخانه مذكور با شركت مهندسي كاهنربا به شكل Turn Key منعقد و عمليات اجرائي از زمان كلنگ  زني تا آغاز بهره برداري ، كلاً در حدود يازده ماه طول كشيد .

افتتاح رسمي كارخانه توليد كنسانتره  روي در تاريخ 19 بهمن ماه سال 79 با حضور رياست مجلس شوراي اسلامي انجام شد و از آن روز تا كنون اين واحد در تامين كنسانتره روي مورد نياز صنايع كشور نقش بسزا و تعيين كننده اي به عهده داشته است.

 -  مشخصات كارخانه :

 مساحت كل سايت :

110 هكتار

مساحت كارخانه :

5 هكتار

مجموع زيربنا :

حدود 11000 متر مربع

فضاي سبز كار شده :

حدود40هكتار

تعداد چاههاي عميق حفر شده :

3 حلقه با مجموع آبدهي 18 ليتر در ثانيه

ميزان ديماند برق خريداري شده :

1/2 مگا وات

 -  توليد :

با نگاهي به آمار ارائه شده مي توان نتيجه گيري كرد كه در سال 83 به  دلايل متعدد با رشد بسيار شديد توليد مواجه شده بودیم. اساسي ترين علل افزايش توليد مي توانند :

          1- ثبات تصميم و اصرار مديريت شركت توسعه معادن روي جهت نيل به اهداف توليدي پيش بيني شده.

          2- تامين به هنگام مواد اوليه.

          3- عزم مديران شركت صنعت روي زنگان در نيل به هدف آماري ترسيم شده مي باشد . 

تداوم شرايط موجود ، دورنماي سالهای بعد را نيز روشن و اميدوار كننده نموده و اميد است با ايجاد امكانات لازم و عزم مديران ، رقم توليدي بيش از160 هزار تن در سال محقق گردد .

 -  تغيير ساختار :

از اواخر سال 82 ، مديريت شركت توسعه معادن روي ايران در پي تحقق ساختار Holding در مجموعه تحت امر خود، دستور ايجاد ساختار مستقل جديدي كه كل عمليات مربوط به كارخانه توليد كنسانتره روي را در برگيرد صادر نمود. شركت صنعت روي زنگان به عنوان يك شركت سهامي خاص در ابتداي سال 83 در اداره ثبت شركتها مراحل ثبتي خود را طي نمود. لذا از آن زمان تاكنون ، كل فعاليتهاي جاري در اين مجموعه در قالب شركتي مستقل سامان يافته و رفته رفته امور جاري از قوام كافي برخوردار مي گردد.

 و همچنين در سال 1391 شركت به جمع شركتهاي فرابورس پيوست و عمده سهام شركت  به ميزان 78% توسط شركت كالسيمين خريداري شد.

 

 

.تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به شرکت صنعت روی زنگان تعلق دارد